Projektowanie kliniki
medycyny estetycznej

Wnętrze medyczne kliniki estetycznej

Trzeba przyznać, że medycyna estetyczna w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie i to bynajmniej nie tylko wśród celebrytów znanych ze świata show-biznesu. Coraz więcej osób robi wszystko, aby ich wygląd zewnętrzny nie odzwierciedlał mijającego czasu. Medycyna estetyczna to rozwój zapotrzebowania, a tym samym technik, które doskonalą poszczególne zabiegi. Jednak pacjenci muszą być przyjmowani w godnych warunkach. Dlatego jeśli chodzi o architekturę medyczną klinik estetycznych to projektanci mają pełne ręce pracy.


Klinika medycyny estetycznej – jak ma wyglądać?

Jak się okazuje pod względem projektu kliniki medycyny estetycznej wyraźnie odbiegają od wnętrza medycznego tradycyjnych gabinetów medycznych. Wygląd gabinetów kliniki estetycznej również podlega normom prawnym, jednak uwaga – jeszcze do niedawna przepisy te były zbliżone do salonów fryzjerskich, a nie do gabinetów medycznych. Obecnie jednak polskie prawo jednolicie formalizuje te kwestie. Zatem nad normami prawnymi dotyczącymi wnętrza medycznego kliniki estetycznej czuwa Inspekcja Sanitarna, natomiast zadaniem architektów jest przygotować projekt w taki sposób by był on jak najbardziej precyzyjny w stosunku do przyjętych norm.

Wymagane wyposażenie w klinice estetycznej

Przede wszystkim we wnętrzu medycznym kliniki medycyny estetycznej nie może zabraknąć zestawu mebli w którym specjalista będzie mógł bezpiecznie przechowywać niezbędne akcesoria. W przypadku architektury medycznej kliniki medycyny estetycznej może wystąpić konieczność organizowania dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania codziennych obowiązków. Jedną z niezbędnych części każdego gabinetu medycyny estetycznej jest umywalka, co zresztą jasno określa Inspekcja Sanitarna. W szczególnych przypadkach należy przyjąć dwa oddzielne pomieszczenia – gabinet, oraz łazienkę z prysznicem. Należy jednak te pomieszczenia zaprojektować w taki sposób, by specjalista miał swobodne przejście między tymi pomieszczeniami. Kluczowym narzędziem w przypadku medycyny estetycznej jest urządzenie do sterylizacji. Jest to niezbędne w przypadku narzędzi wielokrotnego użytku używanego w trakcie zabiegu. W przypadku dezynfekcji dobrze jest wyodrębnić pomieszczenie (lub część pomieszczenia) w którym to będzie znajdować się m.in. akcesoria do przechowywania i sterylizowania narzędzi, blat dla sterylnych materiałów, czy dezynfekator.

Zobacz także: Projektowanie gabinetów terapeutycznych