medycyny estetycznej
Trzeba przyznać, że medycyna estetyczna w ostatnich latach rozwija się w zawrotnym tempie i to bynajmniej nie tylko wśród celebrytów znanych ze świata show-biznesu. Coraz więcej osób robi wszystko, aby ich wygląd zewnętrzny nie odzwierciedlał mijającego czasu. Medycyna estetyczna to rozwój zapotrzebowania, a tym samym technik, które doskonalą poszczególne zabiegi. Jednak pacjenci muszą być przyjmowani w godnych warunkach. Dlatego jeśli chodzi o architekturę medyczną klinik estetycznych to projektanci mają pełne ręce pracy.
Jak się okazuje pod względem projektu kliniki medycyny estetycznej wyraźnie odbiegają od wnętrza medycznego tradycyjnych gabinetów medycznych. Wygląd gabinetów kliniki estetycznej również podlega normom prawnym, jednak uwaga – jeszcze do niedawna przepisy te były zbliżone do salonów fryzjerskich, a nie do gabinetów medycznych. Obecnie jednak polskie prawo jednolicie formalizuje te kwestie. Zatem nad normami prawnymi dotyczącymi wnętrza medycznego kliniki estetycznej czuwa Inspekcja Sanitarna, natomiast zadaniem architektów jest przygotować projekt w taki sposób by był on jak najbardziej precyzyjny w stosunku do przyjętych norm.
Przede wszystkim we wnętrzu medycznym kliniki medycyny estetycznej nie może zabraknąć zestawu mebli w którym specjalista będzie mógł bezpiecznie przechowywać niezbędne akcesoria. W przypadku architektury medycznej kliniki medycyny estetycznej może wystąpić konieczność organizowania dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania codziennych obowiązków. Jedną z niezbędnych części każdego gabinetu medycyny estetycznej jest umywalka, co zresztą jasno określa Inspekcja Sanitarna. W szczególnych przypadkach należy przyjąć dwa oddzielne pomieszczenia – gabinet, oraz łazienkę z prysznicem. Należy jednak te pomieszczenia zaprojektować w taki sposób, by specjalista miał swobodne przejście między tymi pomieszczeniami. Kluczowym narzędziem w przypadku medycyny estetycznej jest urządzenie do sterylizacji. Jest to niezbędne w przypadku narzędzi wielokrotnego użytku używanego w trakcie zabiegu. W przypadku dezynfekcji dobrze jest wyodrębnić pomieszczenie (lub część pomieszczenia) w którym to będzie znajdować się m.in. akcesoria do przechowywania i sterylizowania narzędzi, blat dla sterylnych materiałów, czy dezynfekator.
Zobacz także: Projektowanie gabinetów terapeutycznych