Projektowanie
gabinetów lekarskich

Projektowanie gabinetów lekarskich

Gabinet lekarski to w dzisiejszych czasach nie tylko miejsce w którym wykonuje się dane usługi medyczne. Wnętrze medyczne gabinetu często jest również wizytówką każdego lekarza, świadczącą chociażby o jego prestiżu. W związku z wnętrze tego miejsca ma ogromne znaczenie nie tylko względem postrzegania go przez pacjenta, ale i komfortu pracy specjalisty. Komfort potencjalnego pacjenta w gabinecie lekarskim często jest równie ważne co same jego umiejętności. Dlatego też architektura medyczna musi być realizowana wyłącznie przez najlepszych specjalistów.Podstawowe wymogi prawne

Normy prawne w kwestii architektury medycznej to najważniejszy punkt – bez przestrzegania ich miejsce nie będzie mogło zostać przeznaczone do użytku. Na szczęście wspomniane normy prawne nie utrudniają w żaden sposób procesu np. sprzedaży i produkcji mebli lekarskich. Jeśli chodzi o same pomieszczenia to wysokość nie może przekraczać 3,1 metra , z kolei powierzchnia w zależności od praktyki musi wynosić 12 m2 (indywidualna praktyka lekarska), lub 15m2 (rodzinna praktyka lekarska). Przepisy prawne architektury medycznej regulują także m.in. wielkość przestrzeni pomiędzy samym gabinetem lekarskim, a pokojami prywatnymi. Dzieje się tak w przypadku, gdy pomieszczenia biurowe są częścią budynku mieszkalnego.

W przypadku samej przestrzeni architektury medycznej bardzo ważną kwestią jest zadbanie o komfort pacjentów z niepełnosprawnościami. W ramach tych udogodnień zalicza się m.in. budowę podjazdów, co automatycznie wiąże się z eliminacją niektórych części schodów, stosowanie szerokich przejść, czy drzwi tak, by np. osoby poruszające się na wózkach nie miały żadnych trudności z dostaniem się na miejsce. Niezbędnym elementem jest również instalacja windy. Co ważne nawet te udogodnienia w przypadku niektórych niepełnosprawności mogą wydać się niewystarczające. O tym jednak, czy może być ich więcej musi zadecydować sam inwestor.


Meble – istotna część wyposażenia

Wnętrze medyczne musi być wyposażone w najwyższej jakości meble. Przede wszystkim są one niezbędne do bezpiecznego przechowania m.in. akcesoriów, leków, czy środków dezynfekujących. Zatem przepisy dotyczące architektury medycznej jasno określają, by meble produkowane były z takich materiałów, które umożliwią bezpieczne przechowanie powyższych podpunktów, a zarazem łatwe utrzymanie czystości. Nie mniej jednak nie mamy jasno określonej listy materiałów na podstawie których meble mogą zostać wyprodukowane. Na ten moment najczęściej stosowane materiały do produkcji mebli medycznych to laminaty i stal nierdzewna. Meble wykonane z tych materiałów umożliwiają przede wszystkim utrzymanie stałej czystości mebli, jak i umieszczenie ich zarówno na ścianie, jak i w pozycji stojącej. Warto w tym miejscu dodać, że gabinet lekarski sprzątany jest nawet kilka razy dziennie. W związku z w tym we wnętrzu medycznym nie powinno się umieszczać ozdobnych elementów. Co więcej mamy nawet przypadki, gdzie biuro medyczne nie zostało dopuszczone do użytkowania właśnie ze względu na zastosowanie zbyt dużej ilości elementów dekoracyjnych.


Zaufaj dobremu producentowi

W przypadku produkcji i sprzedaży mebli warto więc nam zaufać. Przede wszystkim oferujemy meble, które spełniają nie tylko zasady higieny i normy prawne, ale i estetycznie się prezentują. Jako firma oferujemy przede wszystkim całe zestawy mebli, dzięki czemu każdy klient może otrzymać pełen pakiet swojego wnętrza medycznego. Ponadto chcemy dawać możliwość dostosowania swoich realizacji pod indywidualne zapotrzebowania klienta.

Zobacz także: Projektowanie gabinetów stomatologicznych