Projekt oświetlenia miejsca pracy

Dobre oświetlenie w gabinecie medycznym

Architektura medyczna to przede wszystkim pomieszczenia, które muszą spełniać określone wymogi prawne, by zachować najważniejsze względy bezpieczeństwa. Nie mniej jednak architekci przy realizacjach projektów starają się uruchomić swoją kreatywność w taki sposób, by połączyć wspomniane z zasady, z elementami dzięki którym wnętrze medyczne będzie idealną wizytówką specjalisty, a także personelu pracującego w danej placówce. Jednym z istotnych elementów wyglądu każdego wnętrza medycznego jest odpowiednie oświetlenie. W przypadku wnętrza medycznego odgrywa ono jednak jeszcze inną, równie istotną rolę.

Co daje oświetlenie w gabinecie medycznym?

Oświetlenie w gabinecie lekarskim, weterynaryjnym, czy stomatologicznym jest jednym z decydujących czynników świadczących o funkcjonalności miejsca. Warunki prawne, któremu podlega odpowiednie oświetlenie w architekturze medycznej są określone w dokumentach prawnych. Nie mniej jednak są one tak ujęte, że pozostawiają inwestorom pewnego rodzaju swobodę w zakresie wybory odpowiedniego oświetlenia. Charakter światła, ich sposób włączania, oraz wyłączania jest czynnikiem, który ma znaczący wpływ na ergonomie całej przestrzeni medycznej.

Co otrzymujemy w ramach dobrego projektu oświetlenia?

W przypadku przestrzeni medycznej projekt oświetlenia danego miejsca pracy to nie tylko element wizualny, ale i mający często decydujący wpływ na przebieg pracy, (np. odpowiednie wykrycie dolegliwości skórnych w przypadku kliniki medycyny estetycznej). Dlatego dobry projekt oświetlenia musi być przede wszystkim zgodny z przepisami prawnymi. Odpowiednio przygotowany projekt gwarantuje m.in.

– wspomnianą wyżej zgodność z wymogami formalnymi

– minimalizacje zużycia energii elektrycznej bez konieczności rezygnacji z estetyki, a także funkcjonalności pomieszczenia

– dostosowanie oświetlenia do charakteru wnętrza, oraz wykorzystanie go jako czynnik, który ma wpływ na komfort pacjentów

– maksymalizacje ergonomii biura, co gwarantuje również wygodę w samym użytkowaniu biura

Co powinien zawierać przykładowy projekt?

Warto w tym miejscu dodać, że wszelkiego rodzaju projekty dotyczące oświetlenia powstają w oparciu o zindywidualizowane modele, które uwzględniają po pierwsze – naturalne oświetlenie, charakter wyposażenia, czy ogólnej aranżacji wnętrz. Precyzyjnie przygotowany projekt uwzględnia także m.in. kwestie natężenia światła, możliwe problemy wynikające chociażby z jego złej dystrybucji źródeł światła. Jeśli chodzi o projekty dotyczące światła w architekturze medycznej to w większości przypadków są one solidnie przygotowane, jednak przy pracach wykończeniowych same właściwości światła często ulegają pewnym zmianom – nawet przy wymogach formalnych. Dlatego w przypadku oświetlenia we wszystkich etapach pracy należy pamiętać o tym, by tworzyć je przede wszystkim zgodnie z ergonomią i funkcjonalnością.

Komu warto zaufać?

Jak już wyżej zostało wspomniane kwestia oświetlenia w przypadku architektury medycznej jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych, gdzie to właśnie oświetlenie jest kluczowe przy zabiegach, jak i często diagnozowaniu danego problemu. Dlatego przystępując do projektu oświetlenia należy odpowiedzieć sobie pytanie jakiemu typowi gabinetu ma ono służyć. Czy przykładowo będzie to gabinet stomatologiczny, czy weterynaryjny. W przypadku tworzenia projektu warto jest również zaufać fachowcom, którzy pomogą przygotować go od podszewki. Tak jak nasza firma, która posiada w swoim szeregu specjalistów, którzy posiadają wiedzę z zakresu przygotowania projektów pod względem technicznym. Nasi specjaliści nie tylko pomogą przygotować odpowiedni projekt, ale i stosowną, a zarazem niezbędną dokumentacje. Pomagając tworzyć projekt chcemy dostosować się do indywidualnych oczekiwań, tym samym maksymalnie redukując koszty całej operacji. W związku z tym dostosowujemy indywidualne modele światła, w tym także pod względem ich natężenia. Dzięki tak sprecyzowanym działaniom oświetlenie jest odpowiednio dostosowane względem każdego punktu gabinetu.

Zobacz także: Projekt stałych osłon