Projekt architektoniczno – budowlany

Projekt architektoniczno – budowlany

Każda budowa wnętrza medycznego składa się z wielu elementów składających się w jedną całość. W przypadku tego typu realizacji istotna jest nie tylko znajomość przepisów z zakresu architektury medycznej, ale i norm prawnych. W związku z tym jakikolwiek błąd popełniony przy jednym z elementów automatycznie powodują upadek całej realizacji. Zanim specjaliści przejdą do wyposażenia danego pomieszczenia należy całość dokładnie zaplanować. Jednym z ważniejszych początkowych etapów realizacji jest projekt architektoniczno – budowlany.

Projekt architektoniczny i budowlany – co warto wiedzieć?

Projekt architektoniczno – budowlany jest specjalnym rodzajem dokumentu, który powstanie, gdy mamy konieczność zbudowania obiektu od podstaw. Inaczej jest to procedura zapewniająca inwestorowi większej swobody, niż w przypadku adaptacji istniejącej nieruchomości. Jak się okazuje jednak i w tym przypadku uzyskanie maksymalnej ergonomii budynku wymaga dostosowania jego projektu do wymagań miejscowego planu rozwoju, oraz określenie specyfiki działki budowlanej. Czynniki te mają decydujący wpływ na przygotowanie projektu w innym charakterze, niż w przypadku adaptacji pomieszczeń. Projekt architektoniczno – budowlany daje pozwolenie na budowę pod względem administracyjnym. W późniejszym etapie prac wykorzystywany jest również jako pomóc przy ustaleniach szczegółowych projektu. Projekty architektoniczno – budowlane przygotowuje się m.in. dla gabinetów stomatologicznych, weterynaryjnych, czy gabinetów typowo medycznych. Wyjątkiem są centra SPA, gdzie tu oczekiwana jest dodatkowa wiedza, umiejętności, a także intuicja specjalistów, gdyż jakość tego projektu ma wpływ m.in. na:

– uzyskanie pozwolenia na budowę

– określenie kosztów budowy i wykończenia obiektu

– ergonomię gotowych rozwiązań, w tym ich trwałość, funkcjonalność, czy użyteczność

– stopień dopasowania projektu do niecodziennych oczekiwań inwestora, a także jego klientów

Jest to istotny czynnik realizacji

Projekt architektoniczno – budowlany służy pozwoleniu na budowę pod względem administracyjnym. Wydawać by się mogło więc, że nie jest on w rzeczywistości istotnym aspektem – nic bardziej mylnego. Wszelkiego rodzaju zmiany jakie są wprowadzone na tym etapie realizacji mają istotny wpływ na późniejsze etapy prac. Jak wiadomo architektura medyczna każdego wnętrza medycznego to proces wymagający ciągłego udoskonalania. W tym wypadku im prace są bardziej precyzyjne, tym uzyskany zostanie lepszy, a co najważniejsze szybszy efekt końcowy. Jakikolwiek błąd na tym etapie prac niesie silne konsekwencje względem dalszych etapów realizacji.

Działka to podstawa

Jak wiadomo projektowanie określonej przestrzeni wnętrza medycznego od nowa jest dużo większym wyzwaniem, niż adaptacja gotowego lokalu użytkowego. Do jednej z najważniejszych decyzji inwestora jest zakup działki budowlanej, która będzie przestrzenią na której powstanie obiekt. Wielkość i i kształt działki budowlanej ma ogromny wpływ względem realizacji dalszego etapu projektu. W tym wypadku warto wspomnieć również o indywidualnym projekcie architektonicznym, który umożliwia pełne wykorzystanie możliwości jakie oferuje dana działka budowlana. Ponadto jeszcze bardziej realizuje oczekiwania inwestora, jednocześnie plan realizacji zostaje indywidualnie dopasowany pod potrzeby kliniki. Zatem warto skorzystać z usług firmy, która kompleksowo pomoże przygotować projekt architektoniczno – budowlany.

Projekt nastawiony na ergonomie

Projekty, w tym projekty architektoniczno – budowlane coraz częściej nastawione są na czynniki ergonomiczne. W praktyce jest to przydatne chociażby w przypadku organizacji przestrzeni potrzebnej do przemieszczania się specjalisty wokół pacjenta. M.in. w przypadku pracy stomatologów zwracają oni uwagę na pracę w pozycji leżącej, choć i tu coraz częściej wspomina się o nowszych stylach. Współczesne projekty architektoniczno – budowlane tworzone są więc w taki sposób, by przy formie standardowej naturalnie można było dostosować się do nowego stylu.

Zobacz także: Znaczenie projektów wizualnych