Etapy projektowania


Analiza wykonalności

Projekt każdego wnętrza medycznego to proces, który składa się z wielu etapów. Warto jednak zadać sobie pytanie „ale od czego tak właściwie zacząć”? Punkt pierwszy – analiza wykonalności. Zatem jakie ma ona znaczenie dla całej architektury medycznej? Śmiało można stwierdzić, że podstawowe, gdyż właśnie od analizy wykonalności rozpoczyna się cały proces projektowania, a następnie realizacji. W ramach analizy wykonalności określa się faktyczna wielkość pomieszczeń, ich ułożenie, a następnie przystosowanie do typowego gabinetu medycznego, stomatologicznego, weterynaryjnego itp.

Czytaj więcej


Projekt koncepcyjny

Jak stworzyć idealną przestrzeń wnętrza medycznego? To pytanie zadaje sobie wielu architektów, którzy podejmując się tego typu realizacji musi mieć na uwadze nie tylko komfort specjalisty, i potencjalnych pacjentów, ale i norm prawnych, które regulują wszelkie techniczne aspekty dotyczące wielkości pomieszczeń, jak i ich wyposażenia. W związku z tym taka realizacja wiąże się z kilkoma etapami, a jednym z nich jest projekt koncepcyjny. A czym on jest? Projekt koncepcyjny to najbardziej ogólny szkic techniczny w który z pewnością warto się zagłębić nieco bardziej.

Czytaj więcej

Projekt architektoniczno – budowlany

Każda budowa wnętrza medycznego składa się z wielu elementów składających się w jedną całość. W przypadku tego typu realizacji istotna jest nie tylko znajomość przepisów z zakresu architektury medycznej, ale i norm prawnych. W związku z tym jakikolwiek błąd popełniony przy jednym z elementów automatycznie powodują upadek całej realizacji. Zanim specjaliści przejdą do wyposażenia danego pomieszczenia należy całość dokładnie zaplanować. Jednym z ważniejszych początkowych etapów realizacji jest projekt architektoniczno – budowlany.

Czytaj więcej

Znaczenie projektów wizualnych

Projektowanie wnętrza medycznego składa się przede wszystkim z ogromnej ilości detali. Wszystkie te mają wpływ nie tylko na wizualną sferę architektury medycznej, ale i jej funkcjonalność. W związku z tym realizacja każdego projektu składa się z wielu etapów i choć mają one na celu dokładne sprecyzowanie efektu końcowego to jednak często jest tak, że pewne istotne aspekty mogą się zawieruszyć w nawale procesów realizacyjnych. Dlatego warto przed ostateczną realizacją sporządzić projekt wizualny, który przede wszystkim odgrywa ogromną rolę informacyjną dla projektantów i inwestorów.

Czytaj więcej

Szczegółowy projekt

Architektura medyczna to dziedzina w której sukces składa się z wielu elementów i ogromnej pracy, którą wkłada się w przypadku realizacji wnętrza medycznego. Każda realizacja zaczyna się przede wszystkim od ustalenia precyzyjnego planu działania. Plan ten przedstawia się w postaci projektów. I o ile na początku mogą mieć one charakter ogólny, to w dalszych etapach realizacji muszą zawierać istotne szczegóły. W przypadku projektów należy pamiętać o tym, że muszą one być zgodne nie tylko z wiedzą z zakresu architektury medycznej, ale i normami prawnymi. Warto więc zatem zagłębić się w istotne szczegóły z zakresu projektów.

Czytaj więcej

Projekt oświetlenia miejsca pracy

Architektura medyczna to przede wszystkim pomieszczenia, które muszą spełniać określone wymogi prawne, by zachować najważniejsze względy bezpieczeństwa. Nie mniej jednak architekci przy realizacjach projektów starają się uruchomić swoją kreatywność w taki sposób, by połączyć wspomniane z zasady, z elementami dzięki którym wnętrze medyczne będzie idealną wizytówką specjalisty, a także personelu pracującego w danej placówce. Jednym z istotnych elementów wyglądu każdego wnętrza medycznego jest odpowiednie oświetlenie. W przypadku wnętrza medycznego odgrywa ono jednak jeszcze inną, równie istotną rolę.

Czytaj więcej

Projekt stałych osłon

Śmiało można stwierdzić, że idealne wnętrze medyczne spełnia wiele funkcji, a przynajmniej są one zdecydowanie bardziej odległe w stosunku do standardowych pomieszczeń biurowych. Tu bowiem należy mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, dlatego każdy projekt musi przede wszystkim spełniać odpowiednie wymogi prawne. Wnętrze medyczne to przestrzeń, która ze względu na swoje użytkowanie musi być bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. To właśnie w gabinecie medycznym często dochodzi do sytuacji, które generują większe, lub mniejsze zagrożenie dla lekarzy, pacjentów, czy przebywającego na terenie obiektu personelu. Dlatego w przypadku realizacji wnętrza medycznego należy wspomnieć o projekcie stałych osłon, który jest odpowiedzią właśnie na sytuacje, które generują zagrożenia względem użytkowania gabinetu.Śmiało można stwierdzić, że idealne wnętrze medyczne spełnia wiele funkcji, a przynajmniej są one zdecydowanie bardziej odległe w stosunku do standardowych pomieszczeń biurowych. Tu bowiem należy mieć na uwadze względy bezpieczeństwa, dlatego każdy projekt musi przede wszystkim spełniać odpowiednie wymogi prawne. Wnętrze medyczne to przestrzeń, która ze względu na swoje użytkowanie musi być bezpieczne zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. To właśnie w gabinecie medycznym często dochodzi do sytuacji, które generują większe, lub mniejsze zagrożenie dla lekarzy, pacjentów, czy przebywającego na terenie obiektu personelu. Dlatego w przypadku realizacji wnętrza medycznego należy wspomnieć o projekcie stałych osłon, który jest odpowiedzią właśnie na sytuacje, które generują zagrożenia względem użytkowania gabinetu.

Czytaj więcej

Projekt instalacji technologicznych

O wielofunkcyjności architektury medycznej można by powiedzieć wiele. Po pierwsze wnętrze medyczne to wizytówka nie tylko specjalisty, ale i całego personelu medycznego. W przypadku przestrzeni medycznej najważniejsza jest jednak jej funkcjonalność. Często nie zdajemy sobie sprawę jak drobne kwestie takie jak np. oświetlenie decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu takiego miejsca. Miejsca związane z medycyną to także obsługa maszyn potrzebna m.in. do prawidłowej diagnostyki, czy wykonania zabiegu. Dlatego nigdzie jak w tego typu miejscach wszelkiego rodzaju awarie wiążą się nie tylko z trudnością w wykonywaniu obowiązków, ale stanowi zagrożenie dla pacjenta. I właśnie w odpowiedzi na ten problem sporządzony zostaje projekt instalacji technologicznych.

Czytaj więcej

Projekt identyfikacji wizualnej

Projekt identyfikacji wizualnej obejmuje przygotowanie spójnej koncepcji obrazu. Może być przygotowany na nowo wybudowane, zaadaptowane budynki i istniejące, również wtedy, gdy aranżacja wnętrza gabinetu lekarskiego się nie zmieni. Celem projektu jest stworzenie spójnego wizerunku biura oraz opracowanie estetycznych dodatkowych elementów – od papeterii, wizytówek, poprzez logotypy i szablony graficzne stron internetowych.

Czytaj więcej

Usługi doradcze

Realizacja wnętrza medycznego to proces składający się z tak dużej ilości etapów, że osoby, które nie specjalizują się w tej branży mogą się pogubić. We wszystkich przypadkach założeniem tworzenia projektu jest uzyskanie obrazu zarówno względem warstwy zewnętrznej, jak i wewnętrznej architektury medycznej. Dzięki temu architekt uzyskuje obraz aktualnego stanu realizacji, ale i jest w stanie dostrzec co jest jeszcze do poprawy. Bo właśnie architektura medyczna słynie również z tego, że realizatorzy muszą być przygotowani na wszelkiego rodzaju usterki, czy komplikacje. By wiedzieć jak skutecznie załagodzić problem warto skorzystać z usług doradczych.

czytaj więcej