Analiza wykonalności

Projekt każdego wnętrza medycznego to proces, który składa się z wielu etapów. Warto jednak zadać sobie pytanie „ale od czego tak właściwie zacząć”? Punkt pierwszy – analiza wykonalności. Zatem jakie ma ona znaczenie dla całej architektury medycznej? Śmiało można stwierdzić, że podstawowe, gdyż właśnie od analizy wykonalności rozpoczyna się cały proces projektowania, a następnie realizacji. W ramach analizy wykonalności określa się faktyczna wielkość pomieszczeń, ich ułożenie, a następnie przystosowanie do typowego gabinetu medycznego, stomatologicznego, weterynaryjnego itp.

Przede wszystkim dobry specjalista

Analiza wykonalności to proces, którego można się podjąć wyłącznie wtedy, gdy posiada się wykwalifikowaną wiedzę na temat norm prawnych w tym zakresie, oraz pewnego rodzaju spostrzegawczość. Analizę wykonawczą, bowiem kieruje określona lista kontrolna. W tym przypadku również należy być otwartym na indywidualne wymagania inwestora. I tu wiedzą i spostrzegawczość mogą się przydać zwłaszcza, gdy oczekiwania te nieco odbiegają od ogólnie przyjętych standardów. W przypadku architektury medycznej najpoważniejszym błędem jest niedbałość właśnie przy przeprowadzaniu analizy wykonalności. Wielu projektantów przeprowadza ją pobieżnie. Jest to poważny błąd, którego skutkiem w większości przypadków są dodatkowe koszty w trakcie późniejszych etapów realizacji.

Główne zalety szczegółowej analizy wykonalności

Im bardziej szczegółowa analiza wykonalności, tym powodzenie projektu staje się bardziej realne. A do głównych zalet analizy wykonalności należy:

– ustalenie określenie zakresu prac wstępnych jeszcze przed rozpoczęciem projektowania

– uprościć, a zarazem skrócić czas pracy całej realizacji

– zoptymalizować działania pod względem ekonomicznym

– zidentyfikować, a w następstwie usunąć wszelkie problemy, czy niezgodności, które kolidują z wymogami Inspekcji Sanitarnej

– praktyczne wymagania do indywidualnych potrzeb gabinetu – np. medycznego, stomatologicznego, terapeutycznego itp.

– ustalenie informacji o stanie technicznym danego budynku

Te wszystkie informacje są niezbędne przy ustalaniu dalszych prac projektowych. Jak już wyżej zostało wspomniane, analiza wykonalności jest procesem przygotowawczym do realizacji danego projektu architektury medycznej. Sama analiza zwykle dokumentowana jest w formie pisemnej. Dalszy rozwój każdego projektu zależy właśnie od skutecznie przeprowadzonej analizy wykonalności.

Co mówi ustawa?

Prawo polskie w jasny sposób określa wielkość pomieszczeń architektury medycznej. Prawo to trzeba uwzględniać przy realizacji każdego projektu. Wykaz zasad, które należy wziąć pod uwagę znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2012 roku. Obecna ustawa nie określa jednak minimalnej powierzchni, ani wysokości jakie będzie posiadał dany gabinet. Określa to zapis poprzedniej ustawy (DZ. U. 2000 nr 20, poz. 254). Obecne zasady regulują wiele istotnych szczegółów. Określa m.in. minimalne rozmiary gabinetu, ich proporcje, w tym np. szczegóły dotyczące wymiarów każdego boku powierzchni.

Co jeszcze warto wiedzieć tworząc analizę wykonalną?

W przypadku realizacji gabinetu jednym z istotniejszych czynników jest odpowiednia relacja z inwestorem. Przykładowo realizacja projektu staje się o wiele trudniejszym procesem w przypadku, gdy inwestor nie posiada gotowanego lokalu, niż w przypadku tradycyjnej adaptacji lokalu użytkowego. W tym wypadku inwestor sam musi podjąć decyzje w kwestii kupna działki na której ma powstać gabinet. Wielkość terenu daje pole go odpowiedniego zagospodarowania go, co ma wręcz kluczowy wpływ na powodzenie dalszych etapów realizacji. W tym momencie warto pomyśleć o indywidualnym projekcie architektonicznym, który daje pełne pole manewru jeśli chodzi o wykorzystanie możliwości jakie oferuje teren działki budowlanej. Tym samym projekt można w pełni dostosować do indywidualnych potrzeb inwestora, a i są, budynek jest w 100% przygotowany do przeznaczonego użytku. Warto więc skorzystać z usług naszej firmy, które w pełni profesjonalnie pomoże przygotować analizę wykonalności, a tym samym odpowiednio przygotować się do tworzenia projektu, który szybko otrzyma zgodę na budowę.

Zobacz także: Projekt koncepcyjny