gabinetów weterynaryjnych
Gabinety weterynaryjne posiadają takie same, a często i jeszcze bardziej skomplikowane normy prawne w stosunku do tradycyjnych gabinetów medycznych. W przypadku architektury medycznej gabinetów weterynaryjnych przestrzeń musi być zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić maksymalny komfort zarówno dla zwierząt, jak i ich właścicieli. Pewnego rodzaju ograniczenia jednak powodują, że projektowanie i aranżacja tego typu gabinetów staje się jeszcze bardziej skomplikowana dla architektów.
W ramach każdego projektu gabinet weterynaryjny musi być przede wszystkim podzielony na strefy. Jak już wyżej zostało wspomniane jest to uwzględnione zarówno dla wygody zwierząt, jak i ich właścicieli. Przy odpowiednim projekcie wnętrza medycznego gabinetu weterynaryjnego nie tylko wykonywane czynności medycznych staje się prostsze, ale i dokumentacja medyczna staje się bardziej uporządkowana. Krótko mówiąc wnętrze medyczne ośrodka weterynaryjnego powinno zostać wyposażone w:
– poczekalnie
– pokój administracyjny
– salę zabiegową
– miejsce w którym bezpiecznie można przechować urządzenia sanitarne
– magazyn
Widzimy zatem, że koniecznych wyodrębnionych przestrzeni jest dużo. Jest to jednak wymóg, który nie tylko jest zgodny z określonymi normami, ale i znacznie podnosi jakość wykonywanych usług weterynaryjnych.
Aż trudno uwierzyć, ale to właśnie koncepcja oświetlenia jest jedną z najistotniejszych przy tworzeniu wnętrza medycznego gabinetów weterynaryjnych. Powód? Zarówno poczekalnie, sale zabiegowe, jak i pomieszczenia sanitarno – administracyjne muszą być umiejscowione w taki sposób, aby dochodziło do nich jak najmniej naturalnego światła. To też gabinety weterynaryjne mają swoje miejsce najczęściej w piwnicach. Pozostałe miejsca należy zaopatrzyć w sztuczne oświetlenie. Zatem – jakie w tym wypadku zastosować? Najczęściej stosowanym materiałem jest oświetlenie ledowe, lub dopuszczenie delikatnej porcji naturalnego światła poprzez założenie żaluzji.
Jeśli chodzi o dobór kolorów we wnętrzu medycznym gabinetu weterynaryjnego to muszą one być utrzymane w takich barwach, które będą działać na zwierzęta uspokajająco. W tym wypadku dominuje więc kolor miały, a wszelkiego rodzaju kontrasty, czy grafiki nie są raczej zalecane.
W przypadku zabiegów weterynaryjnych warto podkreślić, że same zabiegi pod względem medycznym nie należą do skomplikowanych. Jednak do specjalistycznych sprzętów, które są zaliczane jako obowiązkowe w tego typu miejscach zalicza się m.in. butle z tlenem, czy urządzenia rentgenowskie. W przypadku architektury medycznej gabinetu weterynaryjnego istotne jest to, aby zadbać o miejsca, meble w których bezpiecznie będzie można przechować akcesoria, czy środki medyczne niezbędne w czasie zabiegów. Co więcej w regulacjach prawnych mamy zapisy, że miejsca te powinny być szczególnie oznakowane. Bardzo ważnym aspektem w przypadku gabinetów weterynaryjnych jest prawidłowo działający system wentylacyjny. W tym wypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest instalacja klimatyzacji, która gwarantuje odpowiedni przepływ powietrza, ale i pozwala utrzymać odpowiednia temperaturę. Projekt gabinetu weterynaryjnego pod względem norm prawnych bierze także pod uwagę instalacje awaryjnej sieci zasilającej, oraz pomieszczenie do składu odpadów.
W przypadku materiałów architekci powinni nastawić się na takie, które są odporne na wilgoć, oraz przede wszystkim są łatwe w utrzymaniu. W przypadku architektury medycznej gabinetów weterynaryjnych najczęściej stosuje się tworzywo PVC (wykładziny podłogowe). Jeśli chodzi o powierzchnie mebli to tu zwykle używa się laminatu. Same meble powinny być albo wiszące, albo ustawiane w taki sposób, by swobodnie na nóżkach opierały się o podłogę. Szafli na leki powinny być podzielone w taki sposób, aby możliwie jak najmocniej zminimalizować ryzyko podania niewłaściwego leku. W przypadku samej ilości mebli to należy ją również ograniczyć do minimum, umożliwia to przede wszystkim swobodną pracę, ale i odpowiednie utrzymanie czystości.
Zobacz także: Projekt technologiczny dla inspekcji sanitarnej