Projekt gabinetu terapeutycznego

NAJLEPSZY GABINET TERAPII

Jak powinno wyglądać idealne biuro do prowadzenia sesji terapeutycznych? Jak się okazuje pod względem norm prawnym podlegają one jedynie pewnym uogólnieniom. Realizatorzy mogą tutaj zatem popisać się kreatywnością, gdyż mają dużą swobodę nie tylko jeśli chodzi o sam projekt pomieszczenia co do ich wielkości, ale i materiały w które są wyposażone. W związku z tym gabinetu te w większości przypadków po prostu dobrze się prezentują, co więcej co kilka lat przyjmowane są pewnego rodzaju trendy jeśli chodzi o architekturę medyczną gabinetów terapeutycznych. Trendy te urosły do tego stopnia, że na ich podstawie przeprowadzanie są badania naukowe, które próbują odpowiedzieć na pytanie – jak powinno wyglądać idealne wnętrze medyczne gabinetu terapeutycznego?


PROJEKT PRZYSTOSOWANY DO EMOCJI

Wnętrze medyczne każdego gabinetu medycznego musi być przyjazne przede wszystkim dla pacjenta. W przypadku gabinetów terapeutycznych komfort ten zdaje się mieć podwójne znaczenie bowiem gabinet terapeutyczny to miejsce w którym leczone są emocje. Należy więc stworzyć niejaką przestrzeń w której pacjent będzie maksymalnie odprężony i zrelaksowany. Urządzanie wnętrza medycznego gabinetu terapeutycznego tworzy się w oparciu o różnego typu innowacyjne materiały, a także kombinacje kolorów. W przypadku gabinetów terapeutycznych odbiega się więc od klasycznych barw znanych z typowych gabinetów lekarskich w zamiast dodając paletę ciepłych barw, która w tym przypadku jest wręcz niezbędna dla komfortu pacjenta. Aż trudno uwierzyć, ale to właśnie architektura medyczna gabinetu terapeutycznego w znacznym stopniu odpowiada za budowanie zaufania pomiędzy terapeutą, a jego pacjentem.


IDEALNE MATERIAŁY I BARWY DO GABINETU TERAPAETYCZNEGO

W przypadku podłogi to do gabinetu terapeutycznego najlepiej podłoga wykonana z tworzywa PCV, lub ceramiki. Tego typu materiały niestety choć są wysokiej jakości to nie są przyjemne w dotyku, dlatego na same wykładziny zaleca się kładzenie miłych w dotyku dywanów. W przypadku architektury medycznej gabinetu terapeutycznego bardzo ważne są kolory ścian – tu na pierwszym miejscu stoją ciepłe, naturalne barwy, w tym wypadku można pozwolić sobie również na dodatkowe grafiki, czy elementy architektoniczne. Osoba zajmująca się realizacją projektu gabinetu terapeutycznego musi w gabinecie stworzyć przestrzeń, która będzie dla pacjenta bezpiecznym i komfortowym azylem. A co umeblowaniem gabinetu terapeutycznego? Przykładowo biurko może być wykonane z laminatu. W gabinetach terapeutycznych często stosowanym elementem są również drewniane regały na których ustawione tematyczne książki. Jak już wyżej zostało wspomniane w przypadku gabinetów terapeutycznych przyp projektowaniu można pozwolić sobie na nowoczesne akcenty, które nie tylko będą stanowiły przyjazne miejsce pracy dl specjalisty, ale i przede wszystkim bezpieczne środowisko dla pacjenta.

GRUNT TO DOBRZE ZAMÓWIĆ

Wbrew pozorom wyposażenie wnętrza medycznego gabinetu terapeutycznego to wcale nie jest prosta sprawa. Pomimo, iż realizator ma pewnego rodzaju dowolność jeśli chodzi o stylistykę i aranżacje to jednak sam projekt musi być zgodny z przyjętymi normami zawartymi w dokumentacji. W tym przypadku normy prawne mogą tyczyć się np. odpowiedniego umeblowania.DOBRA PREZENTACJA SPECJALISTY

Każdy gabinet medyczny stanowi niejako wizytówkę pracującego w nim specjalisty. W przypadku gabinetów terapeuty istotną rolę odgrywa jednak przestrzeń w której będzie miał możliwość powiesić dyplomy, czy certyfikaty świadczące o ukończeniu kursów, szkoleń, a tym samym regularnego poszerzania swoich kwalifikacji. Samo miejsce z jednej strony musi być po pierwsze widoczne, a z drugiej strony na tyle subtelne, by wspomniane certyfikaty nie były głównym centrum wnętrza medycznego gabinetu .Co ciekawe tego typu miejsce stosowane jest także np. w przypadku gabinetów stomatologicznych, jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze znacznie mniejszą ilością dyplomów.

GABINETY PRZYJAZNE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI

Dostępność architektury medycznej gabinetów terapeutycznych względem osób z niepełnosprawnościami to jeden z kluczowych etapów realizacji. W ten sposób nie tylko ułatwia się łatwy dojazd do gabinetu, ale i pełen komfort i dyskrecje w czasie terapeutycznych sesji. Dlatego w związku np. z pacjentami poruszającymi się na wózkach wejście nie powinno być mniejsze niż 95 centymetrów (szerokość). Podobnie korzystanie z toalety, czy recepcji również nie powinno stanowić żadnej trudności dla pacjentów z niepełnosprawnościami.