Projektowanie
gabinetów stomatologicznych

Projektowanie gabinetów stomatologicznych

Wizyta w gabinecie stomatologicznym to zwykle stres dla każdego pacjenta. Nie mniej jednak powierzchnia, oraz wyposażenie gabinetu stomatologicznego stanowi istotny element nie tylko w kwestii komfortu pacjenta, ale i specjalisty, który spędza w tym miejscu znaczną część dnia. Jak się okazuje w wielu przypadkach gabinety stomatologiczne wymagają jedynie drobnych korekt jeśli chodzi o sam projekt, czy realizacje. Użytkowanie gabinetów stomatologicznych podobnie jak gabinetów medycznych są regulowane przez normy prawne. Realizacja wnętrza medycznego gabinetów stomatologicznych to jednak duży proces, który często tworzony jest od podstaw.Powierzchnia i najlepsze materiały do gabinetu stomatologicznego

Jeśli chodzi o przestrzeń gabinetu stomatologicznego to tu sytuacja jest dosyć jasna. Jego powierzchnia powinna być nie mniejsza, niż 12m2. W przypadku gabinetu stomatologicznego niezwykle istotnym elementem wyposażenie jest fotel dla pacjenta. To bo wiem na nim wykonywane jest każde badanie i zabieg. W zależności od tego ile krzeseł umieszczonych zostaje w gabinecie wówczas wielkość gabinetu musi zostać poszerzona o 8m2. Wnętrze medyczne gabinetu stomatologicznego powinno uwzględniać kilka kwestii – przestrzeń do prowadzenia działalności administracyjnej, przeprowadzania zabiegów stomatologicznych, oraz miejsce w którym specjalista będzie mógł dobrze przygotować się do zabiegu. Bardzo ważne, by gabinet stomatologiczny był przede wszystkim przyjazny pacjentowi, a także był funkcjonalnym dla specjalisty. Kolejne miejsca, które powinny być wyraźnie rozdzielone to recepcja w której rejestrowani są pacjenci, pokoje wypoczynkowe, toalety (oddzielne dla pacjentów i personelu).


Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Architektura medyczna gabinetu stomatologicznego również nie ma zbyt wielu różnic w stosunku do tradycyjnego gabinetu medycznego. Przede wszystkim istotna jest tu produkcja wysokiej jakości mebli medycznych w których bezpiecznie można przechować chociażby liczne środki dezynfekujące tak ważne przypadku każdego zabiegu stomatologicznego. Oprócz tego warto przeznaczyć miejsce w którym można przechować narzędzia, akcesoria, które w danej chwili nie są używane. Jak już wyżej wspomnieliśmy jednym z ważniejszych elementów wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest fotel. Dlatego powinien on być przede wszystkim wygodny i komfortowy dla pacjenta. Oprócz tego w ramach naszych usług oferujemy pomoc w wyposażeniu recepcji, szatni w której pacjenci będą mogli zostawić swoje ubrania, czy łazienkę w której mogą umyć zęby przez przeprowadzeniem zabiegu. Produkując i sprzedając nasze meble do wnętrza medycznego myślimy o tym, by realizować je zgodnie z normami prawnymi, bezpieczeństwem pacjentów, czy komforcie specjalistów. Chcemy także, by architektura medyczna gabinetu stomatologicznego była wizytówką specjalisty jak najlepiej odbieraną przed pacjentów.


Gabinet stomatologiczny – dodatkowe wymagania

Warto dodać, że w wieku przypadkach gabinety stomatologiczne wymagają zastosowania większej ilości mebli, niż tradycyjne wnętrza medyczne. Wynika to z konieczności przechowywania większej ilości narzędzi. Sama konstrukcja mebli nie wymaga jednak wielkich korekt – meble powinny być wiszące, lub swobodnie opierać się o podłogę. Najważniejsze, by umożliwić jak najprostszy dostęp do nich. W przypadku recepcji natomiast meble można stosować w dowolnym miejscu.


Zaufaj dobrym fachowcom

Architektura medyczna gabinetów stomatologicznych jest raczej jasno określona jeśli chodzi o normy prawne. Przy czym należy dodać, że często same realizacje modyfikowane są w stosunku do indywidualnych przypadków. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, że dobry projekt decydująco wpływa na wydajność pracy każdego specjalisty. Wielu architektów popełnia błąd w postaci maksymalnego uproszczenia projektów, niestety ich realizacje bardzo często kończy się fiaskiem, a co najgorsze przestrzeń nie jest w stu procentach bezpieczna dla pacjentów. Dlatego nasza firma przez cały okres realizacji ściśle współpracuje z fachowcami opierając się na ich opinii, a także wiedzy zaczerpniętej z regularnego udziału w kursach i szkoleniach z zakresu najlepszego wyposażenia wnętrza medycznego. A wszystko po to, by architektura medyczna gabinetu stomatologicznego była nie tylko przyjazna pacjentowi, ale i stanowiła komfortowe miejsce pracy dla specjalisty, będąc jednocześnie wizytówką jego kwalifikacji zawodowych.

Zobacz także: Projektowanie kliniki medycyny estetycznejOstatnio ZREALIZOWANY PROJEKT

Nazwa: Dr Drosd – Kninika Stomatologii Estetycznej

Adres: Galeria Polna Park, ul. Ugory 2, 87-100 Toruń

Strona: https://www.kse.dental

Projekt systemu funkcjonalnego