Projekt technologiczny
dla inspekcji sanitarnej

Najlepsze urządzenie miejsca kontroli sanitarnej

W przypadku kontroli sanitarnej normy prawne jasno określają wymagania saninarno – epidemiologiczne. Niestety wielu architektów ma problem, by w praktyce swoich realizacji odpowiednio stosować się do tych norm. W przepisach reguły te przedstawione są w dość ogólnikowy sposób, dlatego często jest tak, że na początku realizacja wydaje się być prosta, jednak przy dalszych etapach prac sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Jeśli chodzi same miejsce to muszą być one budowane od podstaw, lub w przypadku pomieszczeń wcześniej przeznaczonych do określonego użytku instalacje muszą zostać całkowicie zmodernizowane.


Trudności, które trzeba pokonać

Wnętrze medyczne to ogromne przedsięwzięcie podzielone na kilka etapów. Niezależnie jednak, czy architekt realizuje projekt typowego gabinetu medycznego, gabinetu stomatologicznego, terapeutycznego, czy weterynaryjnego często napotyka pewne trudności. Dlatego warto przybliżyć je sobie nieco bardziej w stosunku do typów realizowanych pomieszczeń.

Gabinety lekarskie – w przypadku gabinetu lekarskiego coraz częściej architekt ma ograniczoną przestrzeń jeśli chodzi o wnętrze medyczne, co jest kłopotem w sytuacji, gdy gabinet trzeba podzielić na kilka oddzielnych stref.

Gabinety stomatologiczne – zgodne z normami wnętrza medyczne mają niestety dość chłodny charakter, co często jest dość sporym utrudnieniem dla architektów, którzy chcą stworzyć przyjazną przestrzeń dla swoich pacjentów.

Kliniki medycyny estetycznej – po pierwsze architektura medyczna wymaga profesjonalnego zaangażowania jeśli chodzi o miejsca typowo sanitarne, jednak w większości przypadków największym wyzwaniem dla realizatorów jest organizacja miejsc w którym pacjent będzie mógł zachować maksymalny komfort i dyskrecje.

Gabinety terapeutyczne – w przypadku gabinetów terapeutycznych nie istnieje raczej taki termin jak „uniwersalny projekt”, ponieważ w gabinecie terapeutycznym leczy się przede wszystkim emocje pacjenta to realizator dąży do tego, by architektura medyczna gabinetu była przyjazna pacjentowi. Chcąc połączyć oryginalne wizje z pewnymi przyjętymi normami często napotyka na różnego rodzaju trudności.

Gabinety weterynaryjne – w przypadku wnętrza medycznego tego typu gabinetów niestety realizatorzy nie mają dużego pola manewru – zarówno jeśli chodzi o wielkość poszczególnych części pomieszczenia, jak i ich wyposażenie co stanowi w tej sytuacji największą trudność. I choć sami pacjenci z pewnością nie zwracają uwagi na wygląd pomieszczenia w którym przebywają to projektanci tworzą przestrzeń z myślą o ich właściciela.


Wytyczne, a problemy

Do oczywistych norm, które mają na uwadze architekci zalicza się m.in. oświetlenie, wentylacja, czy stosowanie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wyżej wspomnieliśmy o trudnościach jakie napotykają projektanci tworząc architekturę medyczną do poszczególnych typów gabinetów medycznych. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że wiele norm występuje we wszystkich przypadkach gabinetów medycznych. W dzisiejszych czasach architekci przede wszystkim stawiają na realizacje w oparciu o najwyższej jakości materiały. A co z ceną? Oczywiście – każda inwestycja ma swój określony limit. I tu sytuacja również często bywa problematyczna, bowiem nie zawsze to co najtańsze musi być najgorszej jakości, z kolei często zwyczaje warto ponieść odrobinę większy koszt w celu uzyskania trwałych, wysokiej jakości materiałów.


Dobry projekt to lepsze możliwości

Na szczęście nasza firma doskonale rozumie specyfiki, które dotyczą wszystkich tego typu pomieszczeń – gabinetów medycznych, stomatologicznych, weterynaryjnych, medycyny estetycznej, czy terapeutycznych. Zdajemy sobie sprawę z jasno określonych norm, jednocześnie tworząc realizacje, które specjalistom dadzą funkcjonalne miejsce pracy będące ich wizytówką, a pacjentom tworząc przyjazną przestrzeń. Wyposażymy każdą przestrzeń jeśli tylko ta spełnia odpowiednie warunki techniczne. Kompleksowo zajmujemy się m.in. instalacją elektryczną, wentylacyjną, zakładaniem klimatyzacji, czy produkcją i sprzedażą mebli stanowiących wyposażenie wnętrza medycznego. Nasze realizacje tworzymy w oparciu o materiały najwyższej jakości, a także zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi.

Zobacz także: Meble medyczne i dentystyczne